מהו הסדר מותנה בצבא ומי זכאי לו?

הרבה מאוד חיילים אשר עומדים למשפט צבאי, בגין עבירות כאלה ואחרות, מוציאים את עצמם בפני אופציה ייחודית שהפרקליטות הצבאית מציעה להם. מדובר על אופציה של "הסדר מותנה" זו אופציה שקיימת במערכת החוקים הצבאיים ואפשר להשתמש בה במקרים מסוימים. 

בשביל להבין מתי משתמשים בה והאם משתלם לעשות זאת, יש לבחון תחילה מה זה בכלל הסדר מותנה בצה"ל ומה זה דורש מהחייל מצד אחד ומהמערכת מצד שני. צריך לציין, לא בכל מקרה המערכת חייבת להציע את האופציה הזאת. 

הסדר מותנה זה מצב בו המערכת מוכנה להגיע להסכם עם החייל, לפיו יודה בחלק מהעבירות, הוא יסכים לבצע תנאים מסוימים, ומנגד המערכת בתמורה לכך, תהיה מוכנה לסגור את התיק ולא תדרוש מעצר או עונש אחר. במילים אחרות, ההסדר מקפיא את התהליך המתנהל בבית הבין, והפרקליטות יכולה למשוך את כתב האישום ואף לבטל אותו אם החייל עומד בתנאים השונים. ייתכן מאוד שהפרקליטות תסכים שהמעצר ייעשה בסגנון פתוח, כלומר מעצר במחנה ולא יותר מזה. 

לקבלת ייעוץ משפטי צרו קשר עם עורך דין אבי פינרסקי >>>

מתי זה אפשרי?

הסדר מותנה אפשרי במקרים של עבירות סמים קלות ובפרט עבירות של שימוש בקנאביס. יכול להיות גם שיהיו אלו עבירות של שימוש סמים באזרחות ולא דווקא בזמן השירות בפועל. 

כמו כן, אם מדובר על עבירות רכוש, במידה ומדובר על עבירות בסגנון, אי שמירת ציוד, או אם מדובר על עבירות רכוש קלות מאוד בסכומים מאוד נמוכים. כאן יבוא לידי ביטוי כמובן שווי העבירה. 

אפשרויות אחרות בהן אפשרי שיהיה הסדר מותנה, עבירות במסמכים צבאיים, זיוף מסמכים, התחלה או השתמטות מלאה מביצוע פעולה מסוימת. 

כמובן שכל מקרה ייבחן לגופו של עניין ובהתאם לאופי שלו בשביל שייקבע האם זה אפשרי. 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

עורך דין מסחר – מה הוא מציע לכם?

עורכי דין מסחריים הם עורכי דין המטפלים בהיבטים המשפטיים והמשפטיים של עסקאות מסחריות. לעתים קרובות הם נקראים לייעץ ללקוחותיהם בנושאים כמו ממשל תאגידי, חוזים, זכויות

קרא עוד»

בודק שכר – כל מה שחשוב לדעת

בדיקת שכר היא מקצוע הכרוך בבדיקת נכונות נתוני השכר. מאמר זה מספק תובנות כיצד אתה יכול להפוך למומחה בתחום זה ולהרוויח שכר מחיה עם המיומנויות

קרא עוד»