מהו הסדר מותנה בצבא ומי זכאי לו?

הרבה מאוד חיילים אשר עומדים למשפט צבאי, בגין עבירות כאלה ואחרות, מוציאים את עצמם בפני אופציה ייחודית שהפרקליטות הצבאית מציעה להם. מדובר על אופציה של "הסדר מותנה" זו אופציה שקיימת במערכת החוקים הצבאיים ואפשר להשתמש בה במקרים מסוימים. 

בשביל להבין מתי משתמשים בה והאם משתלם לעשות זאת, יש לבחון תחילה מה זה בכלל הסדר מותנה בצה"ל ומה זה דורש מהחייל מצד אחד ומהמערכת מצד שני. צריך לציין, לא בכל מקרה המערכת חייבת להציע את האופציה הזאת. 

הסדר מותנה זה מצב בו המערכת מוכנה להגיע להסכם עם החייל, לפיו יודה בחלק מהעבירות, הוא יסכים לבצע תנאים מסוימים, ומנגד המערכת בתמורה לכך, תהיה מוכנה לסגור את התיק ולא תדרוש מעצר או עונש אחר. במילים אחרות, ההסדר מקפיא את התהליך המתנהל בבית הבין, והפרקליטות יכולה למשוך את כתב האישום ואף לבטל אותו אם החייל עומד בתנאים השונים. ייתכן מאוד שהפרקליטות תסכים שהמעצר ייעשה בסגנון פתוח, כלומר מעצר במחנה ולא יותר מזה. 

לקבלת ייעוץ משפטי צרו קשר עם עורך דין אבי פינרסקי >>>

מתי זה אפשרי?

הסדר מותנה אפשרי במקרים של עבירות סמים קלות ובפרט עבירות של שימוש בקנאביס. יכול להיות גם שיהיו אלו עבירות של שימוש סמים באזרחות ולא דווקא בזמן השירות בפועל. 

כמו כן, אם מדובר על עבירות רכוש, במידה ומדובר על עבירות בסגנון, אי שמירת ציוד, או אם מדובר על עבירות רכוש קלות מאוד בסכומים מאוד נמוכים. כאן יבוא לידי ביטוי כמובן שווי העבירה. 

אפשרויות אחרות בהן אפשרי שיהיה הסדר מותנה, עבירות במסמכים צבאיים, זיוף מסמכים, התחלה או השתמטות מלאה מביצוע פעולה מסוימת. 

כמובן שכל מקרה ייבחן לגופו של עניין ובהתאם לאופי שלו בשביל שייקבע האם זה אפשרי. 

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
עורך דין ערעורים
ערעור, הוא בקשה לערכאה גבוהה יותר כדי לבחון את החלטת בית משפט. עורך דין לערעורים, מטפל בתיקים בערעור...
קרא עוד »
מרץ 29, 2022
מה הן הדרגות של רישיון קבלן רשום
קבלן בנייה איכותי הינו קבלן רשום המופיע בפנקס הקבלנים של משרד הבינוי והשיכון. כיוון שענף הבנייה הוא...
קרא עוד »
אוק 07, 2020
תביעה למשרד הביטחון – מה הסיכויים שלכם בתביעה בלי עו"ד מומחה?
האם נפגעתם במהלך השירות הצבאי? האם נגרמה לכם נכות כלשהי? האם אתם חושבים שאתם זכאים לקבל פיצויים? כאן...
קרא עוד »
ספט 25, 2021