העסקה של עובד זר ללא היתר – אלו העונשים הצפויים בחוק

החוק בישראל קובע איסור חד משמעי על העסקה של עובד זר ללא היתר. אם אתם העסקתם בידיעתכם או שלא בידיעתכם עובד זר שאין לא אשרות מתאימות, אתם עלולים למצוא את עצמכם מואשמים בעבירה פלילית. העונשים הקבועים בחוק עם קנסות כספיים בסכומים גבוהים. על תהליך ההעסקה כולו להיות חוקי בכדי שלא תמצאו את עצמכם מואשמים בעבירה פלילית. 

מה קובע החוק?

חל איסור מובהק על העסקה של עובד זר ללא היתר בתוקף. אם אשרת השהייה של העובד אינה בתוקף או שאינה קובעת שהוא רשאי לעסוק בתחום המבוקש – אסור להעסיק אותו. החוק קובע גם זכויות לעובד ואתם כמעסיקים נדרשים להקפיד על העסקה חוקית. כך למשל, החוק מחייב אתכם בחתימה על הסכם כתוב בשפה אותה העובד מסוגל לקרוא היטב, על תשלום דמי ביטוח לאומי, על רכישת ביטוח רפואי ועוד. המעסיק מחויב גם לספק לעובד תנאי מחיה הולמים. 

עונשים על העסקה לא חוקית

העסקה של עובד זר ללא היתר גוררת קנס כספי משמעותי. הסכום המינימלי אותו יהיה עליכם לשלם הוא 5,000 ₪. הקנס עשוי להגיע עד 10,000 ₪ בעבור כל עובד שמועסק שלא כחוק. העסקת עובד זר בניגוד לחוק מהווה גם עבירה פלילית כך שהמעסיק עלול לקבל גם קנס פלילי שעשוי להגיע עד סכום של 100,000 ₪. עונש מאסר בגין העסקה של עובד זר ללא היתר מגיע עד 12 חודשים. 

צרו קשר עם עורך דין עובדים זרים >>>

עונשים על העסקה בתנאים לא הולמים

קנס כספי משמעותי יינתן גם במקרים בהם המעסיק אינו מסדיר בעבור העובד ביטוח רפואי או תנאי מגורים הולמים. על מנת למנוע כל הסתבכות עם החוק כדאי ללוות כל העסקה של עובד זר בעורך דין שמתמחה בתחום. עורך הדין יבחן את האשרה ויוודא שהתהליך כולו מתבצע בהתאם לחוק. 

 

 

 

 

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

איך קובעים תור לדרכון אמריקאי?

הנפקת דרכון אמריקאי, זה לא התהליך הכי פשוט שעברתם, אז התכוננו להרבה בירוקרטיה. אם אתם רוצים לעבור את התהליך כולו מהר ככל האפשר, ביעילות ובזריזות,

קרא עוד»