נהיגה בשכרות לנהג צעיר – מדריך לנהג המתחיל

נהיגה בשכרות או כפי שעוד נוהגים לכנות אותה נהיגה תחת השפעת אלכוהול הינה עבירת תעבורה חמורה ביותר. כל שכן כאשר מדובר על נהיגה בשכרות לנהג צעיר. החוק מתייחס בחומרה יתרה כלפי בני נוער עד גיל- 24 כמו גם נהגים חדשים עד שנתיים מרגע קבלת רישיונו הינם מוגדים כנוהגים תחת השפעת אלכוהול כאשר נמצא בגופם של- 10 מיליגרם על- 100 מיליליטר בדם. בשונה מהנהג הוותיק שכבר רכש עם הזמן והשנים מיומנויות נהיגה, נהגים צעירים ובני נוער טרם הגיעו לרמת שליטה מלאה על רכבם כמו כן עלולים בני נוער לפעול בשיקול דעת מוטעה כל שכן תחת השפעת אלכוהול יפעלו בפזיזות מתכון בדוק שעלול להוביל לתאונת דרכים.

יחס המחוקק לבני נוער הנוהגים תחת שכרות

החוק מבדיל בין נהג ותיק הנוהג בהשפעת אלכוהול לעומת נהג חדש או עד גיל- 24 הנוהג בהשפעת אלכוהול. ההבדל הראשון הוא בבדיקת מכשיר הינשוף המיועדת לבני נוער. משום שהחוק קובע כי צעירים שנמצאים נוהגים גם כשבגופם – 10 מיליגרם של רמת אלכוהול, הינם נחשבים לנוהגים בשכרות. את התוצאה בשטח בודקים באמצעות מכשיר הינשוף המיועד לאתר רמת אלכוהול זו בקרב בני נוער. כמו כן קטינים שטרם מלאו להם- 18 נשפטים בהליכי שיפוט נפרדים, בין אם הוציא הקטין רישיון נהיגה ובין אם נהג ללא רישיון נהיגה יישפט בבית המשפט לנוער. החוק בהחלט מחמיר בעניין נהיגה בשכרות לנהג הצעיר והצעירה אם נתפסו על עבירה זו מספר פעמים הם עלולים להיות מורשעים בפסילת רישיון למשך שנתיים ימים או עבודות שירות ואף מאסר בפועל.

כיצד ניתן למזער נזקים

יחד עם זאת שהחוק בוחר להחמיר אף יותר בענישה לגבי בני נוער הנוהגים בשכרות כמו גם נהגים חדשים, עדיין יש מה לעשות בכדי למנוע ואף להקטין את הנזקים כאשר מערכת אכיפת החוק מצליחה לאתר בני נוער הנוהגים בצורה כזו. דבר ראשון בית המשפט בודק כל עניין לגופו ואת אחריות ההורים, כאשר ברוב המקרים העבירה מבוצעת ברכב המשפחתי. לוקח בית המשפט בחשבון את הנתונים הבאים כגון: נסיבות המקרה, גיל הנהג, ניסיונו של הנהג ועברו התעבורתי. כמו כן כאשר שוכרים את שירותו של עורך דין תעבורה, הוא יוכל ללמוד מתוך הראיות המוגשות בפניו האם נפלו כשלים מהותיים בדרך להרשעת הנהג החדש או הנהג הצעיר כמו: אי כיול מכשיר הינשוף כנדרש, אי המתנה של רבע שעה מרגע העיכוב ועד לבדיקת הנשיפה ועוד על זה הדרך, ידע עורך דין מיומן לפתור זאת בדרך משפטית נאותה. 

סיכום דבר

המחוקק רואה בחומרה נהיגה בשכרות לנהג הצעיר, ואף מעדיף להחמיר איתם כאשר נתפסים מבצעים עבירה זו, אך יחד עם זאת כדאי מאד שלא להישאר לבד במערכה המשפטית ולשכור שרותיו של עורך דין לדיני תעבורה שידע כיצד ללוות אתכם ולייעץ לכם נכונה בעניינכם.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מס רכישה תושב חוץ – מה צריך לדעת?
כל אדם המעוניין ברכישת דירה בארץ ישראל מחויב בתשלום מס רכישה על רכישת הדירה. מס זה נחתך מסכום הרכישה...
קרא עוד »
ספט 01, 2020
5 טיפים להגשת תביעה מוצלח נגד הביטוח הסיעודי
רוצים להגיש תביעה מוצלחת נגד ביטוח לאומי ולהיות בטוחים כי הכול מתקדם בדיוק לפי הציפיות שלכם וללא...
קרא עוד »
ספט 02, 2021
נהיגה תחת השפעת סמים
נהיגה תחת השפעת סמים היא עבירה חמורה. אסור לנהוג שכנהג נמצא תחת השפעת סמים או אלכוהול, ועלולות להיות...
קרא עוד »
אפר 19, 2023