זכויות של נשים שבחרו להתפטר בהיריון

עובדת בהריון

החלטת להתפטר בהיריון? מה החוק אומר ואיך תשמרי על זכויותיך

 

עזיבה של נשים הרות את מקום העבודה שלהן ביוזמתן, הינה תופעה ידועה אך היא אינה שכיחה. הסיבה לכך שמדובר במקרים נדירים יחסית, היא שבאופן טבעי אימהות לעתיד אינן מעוניינות לצמצם את ההכנסות שלהן, דווקא בתקופה שבה ההוצאות עומדות לגדול משמעותית. עם זאת, יש בכל זאת עובדות שמחליטות להתפטר בהיריון, בין אם לטובת תפקיד חדש ומתאים יותר ובין אם מסיבות אחרות. במצבים שבהם בעקבות ההחלטה, העובדת מרגישה שההנהלה מתנכלת לה ומנסה "לנקום" באמצעות הפחתת שכר או הרעת תנאים, כדאי שהיא תדע שייעוץ מקצועי בתחום דיני העבודה – יכול לעזור לה להשיג את כל מה שמגיע לה.

ההבדל בין מי שמחליטה להתפטר בהיריון לבין מי שפוטרה

 

מי שלוקחת את ההחלטה הזו על דעת עצמה, חייבת להבין את ההשלכות הרבות שיש לה, את הסיכונים הכלכליים שהיא תצטרך לקחת בחשבון ואת האתגרים הלא פשוטים בדרך להשתלבות טובה ומחודשת בשוק העבודה – בין אם בהמשך ההיריון עצמו ובין אם לאחר הלידה. בשונה ממקרים של פיטורי עובדת בהיריון אשר נחשבים לבלתי חוקיים ברוב המוחלט של המצבים, עזיבת מקום העבודה בזמן היריון היא עניין אחר לגמרי. כאשר הפסקת ההעסקה נעשית ביוזמתה של האישה ההרה עצמה – זוהי פעולה חוקית לחלוטין ואף לגיטימית שהאישה רשאית לעשות, תוך קבלת כלל התנאים המיטיבים עם עובדים שמתפטרים, לרבות הטבות המגיעות לנשים בהיריון שעוזבות את מקום העבודה, העומדות בתנאים מסוימים.

באילו מקרים נשים מחליטות להתפטר בהיריון?

 

התפטרות לצורך טיפול בילד היא המקרה המוכר ביותר של עזיבת מקום העבודה על ידי נשים שילדו, כאשר החוק מכיר בהן כמפוטרות והן זכאיות לכלל התנאים בחוק לרבות פיצויים מלאים. סיום התפקיד יכול, במקרה כזה, להיעשות כבר בזמן ההיריון כאשר האישה יכול לצאת לחופשת לידה כבר בחודש השמיני ולעזוב מיד בתום החופשה שבתשלום. עם זאת, ישנם לא מעט מקרים של נשים הרות שבוחרות להתפטר כבר בתחילת ההיריון, בגלל קושי אדיר למלא את תפקידן, או בשל קשיים נפשיים להתמודד עם המצב או אפילו בגלל יחסי אנוש קלוקלים במקום העבודה. חשוב להבין שבכדי לסייע לאישה הרה לעשות את הצעד הדרסטי הזה – בעיקר כאשר מדובר בתחילת או אמצע ההיריון והאישה אינה יכולה לעזוב בתואנה של "טיפול בילד" ויציאה מוקדמת לחופשת לידה, כדאי להיוועץ בעורך דין מומחה לדיני עבודה.

כיצד סיוע משפטי עשוי לקדם קבלת זכויות מלאה?

 

ליווי צמוד של עורך דין המתמחה במקרים של זכויות עובדים ודיני עבודה, יכול לתמוך בתהליך עזיבה של נשים הרות שמרגישות שסיום ההעסקה הוא הפתרון המתאים עבורן. כאשר ההנהלה מערימה קשיים על העזיבה או שהאישה נתקלת בסירוב לקבל את מלוא השכר המגיע לה או פיצויי פיטורין – חשוב שלא לתת להנהלה לנצל את חוסר הבקיאות של האישה, אלא לתת לעורך דינה לייצג אותה בתהליך ולוודא שכל הזכויות שלה באות לידי ביטוי, לפי מה שהחוק הישראלי דורש.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
נוטריון בתל אביב – עורכי הדין הטובים ביותר
לא מעט מתושבי ישראל מוצאים עצמם בסיטואציה בה הם מחוייבים בהגשת מסמך מתורגם זה או אחר. הסיטואציה הזאת...
קרא עוד »
ינו 19, 2022
דע את מה שמגיע לך – בוא להתייעץ עם עורך דין פנסיה עוד היום
מרגע שאנחנו מחליפים את הקידומת לארבעים רבים מאתנו מתחילים לחשוב ולפנטז על הפנסיה שלנו. אנחנו מתחילים...
קרא עוד »
דצמ 11, 2018
איך מתחילים תהליך של פשיטת רגל?
פשיטת רגל היא תהליך שבו אדם או חברה יכולים להיפטר מהחוב שלהם. תהליך פשיטת הרגל מתחיל בהגשת בקשה...
קרא עוד »
ספט 07, 2022