מורה נבוכים למידע משפטי

כמה פעמים נתקלתם בבעיה משפטית ומצאתם עצמכם מחפשים אחר הגורם הנכון או מנסים להבין מה אומר החוק לגבי הנושא הבעייתי?

לרוב, מי שאמור להבין בחוק על בוריו הוא המשפטן. השפה היא שפה לא פשוטה למי שלא נמצא בתוך התחום ויש כל כך הרבה חוקים, תקנות, סעיפים ותיקונים שלרוב, האדם הפשוט המחפש אחר מידע משפטי מתייאש כבר לאחר מספר דקות חיפוש ולעתים אף לא מתחיל.

האפשרויות העומדות בפנינו למידע משפטי

’החוק היבש‘, כפי שהוא נקרא, צריך להיות מספיק מדוייק וברור, מחד, שלא יהיו שם ספקות לנאמר ומנגד צריך להכיל את כל מגוון המקרים והסיטואציות הקיימות. כיום, ישנן אפשרויות שונות המנסות להעניק את הבהירות הזו מאתרים ועד אפילו מגזין משפטי . הבה נסקור כמה מהן.

בעבר, פסקי הדין השונים היו מודפסים ומאוחסנים כך שכל מי שמעוניין יכול לבקש ולחפש אחר פסק הדין הראוי. זו אפשרות שאינה כה יעילה, ועם ההתקדמות לאינטרנט והצורך להנגיש את המידע לאזרלים, נבנו אתרי אינטרנט של משרד המשפטים, בעיקר של בית המשפט  העליון,  שמהווים מאגר מידע מקיף לכל המעוניין.

בנוסף, ישנו מספר רב של תחומי התמחות. תחומים כמו דיני עבודה, פליליים, ממון, חוזים, ספורט, משפחה ועוד. ומתוכם נבנו אתרים רבים המתמקדים בכל תחום ותחום בנפרד, כך שלפני הכל, כשמחפשים אחר מידע משפטי ניתן לסנן על פי התחום המשפטי לפני הכל. אלו אתרים כלליים שמעודכנים תדיר. מתקציר פסקי דין, לפירוט החוקים השונים ועד לפירוט הזכויות והחובות שיש לאזרח.

ישנה רמה ספציפית יותר שהיא אתרי האינטרנט של עורכי הדין הרבים שנמצאים במקצוע. אתרים שנועדו לפירסום ולשיווק אבל הם מעניקים בנוסף, מידע משמעותי על הנושאים שבהם עורך הדין מתמחה. השפה היא לרוב פשוטה בכדי להנגיש את המידע לקורא ולעזור לו לעבור את משוכת השפה המשפטית.

במקרים אלו, ישנה חשיבות לא לקחת את הנכתב כחקוק בסלע ולבדוק את המידע המשפטי במספר מקורות ידע, או מול אתרי המידע המשפטי הכלליים.

הפייסבוק הוא אפשרות טובה גם כן, שכן יש קבוצות שמיועדות לשאילת שאלות ואז תוכלו לשאול שאלה בקבוצה ולקבל תשובה כללית שתתאים לכם או להחליט על פנייה ישירה ואישית יותר לבעל המקצוע אחראי הקבוצה או ששייך לצוות המקצועי המייעץ.

מידע משפטי מחוץ לאינטרנט

גם אם האינטרנט מאוד פופולרי ונגיש, למי שיש לו עניין ארוך טווח ישנה תמיד האופציה לעשות מנוי לחוברות מידע משפטי ולמגזינים המאפשרים התעדכנות בכל החדש. לרוב, מדובר על אפשרות שמתאימה יותר למשפטנים, אך, חשוב לדעת שזוהי גם אופציה.

למי שיש עניין ממוקד, יוכל להעזר בעורך דין ולקבוע פגישה. נכון, לא תמיד צריכים פגישה פרטנית ולעתים יש רק צורך במידע משפטי ותו לא. אך, לעתים עורך הדין הוא ההבדל בין הפסד לבין רווח.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

לפנות שוכר מדירה

איך לפנות שוכר מדירה?

כל בעל נכס בישראל יודע עד כמה קשה לקבל הגנה משפטית מלאה בתוך שוק שכירויות הרווי והמאתגר. בדיוק מסיבה זו, בשנים האחרונות בעלי דירות נאלצים

קרא עוד»
טופס 5329 - לא עוד טופס

טופס 5329 – לא עוד טופס

טופס 5329 הוא דוח המיועד לקבל מידע מהאזרח על מקורות ההכנסה שלו בארץ ובחו"ל. ישראלים רבים אשר רשות המיסים חושדת כי יש להם הכנסות אשר

קרא עוד»