תביעה צרכנית של חברה תעשייתית בתחום המזון – המקרה של גילוי מתכת

גלאי מתכות

גילוי מתכת – הבעייתיות המשפטית של העניין בתעשיית במזון

תעשיית המזון חייבת כל העת לעמוד בתקנים מחמירים ונמצאת תמיד תחת עיניהן הבוחנות של רשויות התקינה. אחד הקריטריונים החשובים ביותר הוא אי הימצאותם של מזהמים שונים בתוך המזון דוגמת מתכות למיניהן, מה שעשוי להיות הרה גורל מבחינת הנאמנות הציבורית למוצר אך גם מהבחינה המשפטית, שכן הדבר חושף את המפעל או העסק לתביעות ענק שעשויות לפגוע ולחסלו. על הבעייתיות של גילוי מתכת בתעשיית המזון מההיבט המשפטי, תוכלו ללמוד מייד.

מציאת מתכות במוצרי מזון – תסבוכת משפטית חמורה

גלאי מתכות הוא אמצעי שכל מפעל מזון שמכבד את עצמו חייב להשתמש בו במסגרת קווי היצור שלו. היינו מצפים שההשקעה בתעשיית המזון תופנה בעיקר לזיהוי של מזהמים מיקרוביאליים אך האמת היא שבפועל המזהמים השכיחים ביותר בתעשייה זו הינם – מתכות. המקור של המתכות עשוי להגיע מצינורות חלודים, מכונות הייצור והאריזה וטעויות אנוש שונות. המתכות עשויות להיות מסוג ברזל (Ferrous), מתכות שאינן ברזל (Non-Ferrous) ופלדת אל חלד.

במידה ותימצא מתכת במוצרים שמשוחררים ממפעלי מזון, הדבר עשוי לגרום לתביעות משפטיות צרכניות מגוונות כגון:

  • פגיעה פיזית – שבב מתכת, בורג וכו' שמוצאים את עצמם במוצר הסופי עשויים לגרום לפגיעות פיזיות חמורות אצל הצרכנים כגון נזק לשיניים ושבירתן, בליעה ונזק פנימי ועוד. התביעות המשפטיות בהיבט זה מסתכמות בסכומי עתק.
  • עוגמת נפש – במידה וצרכן מגלה מתכת במוצר המזון שרכש, הוא עשוי לתבוע על עוגמת נפש שנגרמה לו עקב השימוש ו/או בעקבות הנזק הרפואי שנגרם לו.
  • פיצוי ספקים ומשווקים – התביעה הצרכנית יכולה להגיע גם מכיוון מי שרוכש או משווק את המוצרים עבור המפעל תוך כדי בקשה לפיצוי בעקבות התגלות מספר מקרים בו זמנית שפגעו במוניטין העסק.

משום שכך, חשוב מאוד להימנע ככל שניתן מהופעת מתכות, המזהם השכיח ביותר, בתוך מוצרי מזון.

גילוי מתכת בקו הייצור – כך תעשו זאת

על מנת להימנע מראש מתביעות צרכניות בגין מתכת שחדרה למוצר מזון, יש להסתייע במכשור מתאים, בדמות גלאים ייעודיים שמתאימים לתעשייה זו. ניתן למקם את הגלאים הללו לאורך כל תהליך הייצור והאריזה. למעשה, ככל שהתהליך ארוך ומסועף יותר כך יש צורך בהצבת יותר גלאים לאורך שרשרת הייצור וכאשר מדובר בתהליכים קצרים, ניתן להסתפק בגלאי שיזהה מתכות רגע לפני שהמוצרים הסופיים נארזים.

מבחינה משפטית, ישנה חשיבות רבה בהוכחת היצרן כי הוא אכן משתמש בגלאי מתכות תקין ומתאים לתעשייה ועשה ככל שביכולתו למנוע את התופעה. הדבר עשוי להקל על גובה הפיצויים במידה ומוכיחים כי מדובר בטעות מכונה ולא בעבודה רשלנית. על כן, אל תנסו לחסוך בעלויות, שכן הדבר עלול לעלות לכם ביוקר. התייעצו עם חברה מקצועית ושדרגו את קו הייצור שלכם עם כמה שיותר אמצעים שיאפשרו גילוי מתכת במוצרי המזון שאתם מייצרים.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
אכיפת חוזה – מי מוסמך לאכוף אותו
כל מי שלמד אזרחות (כנראה רובנו המוחלט), וודאי יודע על קיומם של שלושת הרשויות: מחוקקת, מבצעת ושופטת....
קרא עוד »
דצמ 22, 2019
גמילה מקנאביס שאלות ותשובות
בעוד שישנם לא מעט אנשים אשר מעשנים קנאביס בישראל ולא מגלים סימני התמכרות, אחרים עשויים לפתח תלות בסם....
קרא עוד »
ספט 19, 2021
נוטריון בתל אביב – בואו נדבר על זה
הרבה אזרחים ישראליים מוצאים את עצמם במצב שבו הם צריכים להגיש מסמך מתורגם בתוך הליך בירוקרטי לא קל....
קרא עוד »
אפר 11, 2022