לעובדים יש זכויות! 3 זכויות עובד שכל מעסיק חייב להכיר

לעובדים יש זכויות!

באמצעות עמידה על מה שמגיע לכם – תוכלו לעבוד בכול עבודה בצורה הוגנת מכבדת שאינה מתישה. כשאנחנו מתקבלים לעבודה או מתמודדים על משרה נחשקת, כל מה שחשוב לנו הוא להגשים את המטרה, כאשר המטרה היא להתקבל לתפקיד או לג'וב הנחשק. כשאנו מאד רוצים משהו, אנו נוטים לעיתים לדלג על שאלות חשובות ופרטים שיש להכיר בנוגע לזכויות שלנו, וכך אנו מוצאים עצמנו עובדים מבלי לדעת מה מגיע לנו ומה לא, כפי שניתן להבין מדיוני פורום דיני עבודה

בין היתר, לא כולם מתעקשים לחתום על חוזה העסקה, או בודקים כי כל התנאים הסוציאליים יינתנו להם, זאת מסיבות של חוסר נעימות מול מעסיק או פחד להסתמן כמו "עובדים כבעייתיים". 

אבל למה אסור בשום פנים לדלג או לא לדעת מה מגיע לכם ומה לא? 

אי ידיעה של הזכויות הבסיסיות של עובד, תוביל לעוגמת נפש ואבדן הכנסות ולבסוף גם לייאוש וניצול. לכן חשוב להכיר 3 זכויות שכל מעסיק צריך להכיר וכל עובד חייב לזכור:

שכר מינימום

ע"פ החוק בישראל, כל עובד חייב לקבל שכר מינימום לפי שעה או באופן גלובאלי ביחס לשעות ובכול חודש. שכר המינימום בישראל עומד כיום על 4,825 שקלים וכל מעסיק חייב לתת שכר כזה לעובד ביחס לשעות. כך שאם עובד יעבוד 160 שעות חודשיות : עליו לקבל לפחות 35 שקלים לשעה. זאת בתוספת דמי נסיעות, תשלום ימי חופשה ושאר תנאים סוציאליים שאפשר לקרוא עליהם בדיונים של הפורום המשפטי המקיף

שעות נוספות

בישראל לא מחויבים העובדים לעבוד שעות נוספות והדבר נתון לבחירתם. במידה ואתם בוחרים לעבוד שעות נוספות: תוכלו לקבל בהתאם לחוק המנוחה ושעות העבודה תוספת לשכר השעתי של 125 אחוז לשעתיים הראשונות ו150 אחוזים עבור השעה השלישית החל משעות יום העבודה הרגיל. את החוק הזה חייב כל מעסיק להכיר. 

חופשה שנתית

בין היתר חייב מעסיק לשלם לעובד ימי חופשה ביחס לגודל והיקף משרתו. את הזכות לחופשה מקנה העבודה ביחס לחוק כאשר העובד מקבלים שבועיים של חופשה בכול שנה. בנוסף לכך, ככל שהשנים עוברות זכאי העובד ליותר ימי חופשה כך שעובד שנמצא 8 שנים במקום עבודתו יוכל לנצל 28 ימי חופשה בתשלום. בין היתר על המעסיק לשלום שכר עבודה לעובדים בימי חג וימים מיוחדים.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
הסרת צו מבנה מסוכן – כיצד עושים זאת?
לא מעט בעלי מבנים בישראל, מקבלים צו מהרשויות המורה על אי אפשרות להשתמש במבנה שברשותם מאחר והוא מהווה...
קרא עוד »
נוב 01, 2021
קבלת אזרחות ישראלית התהליך
לחלקינו אזרחות ישראלית היא עובדה מובנת מאליה הרי קיבלנו אותה, כאשר נולדנו, אך לגבי חלק מהאנשים,...
קרא עוד »
ספט 26, 2020
שחר ולר – מדוע משתלם לשכור את שירותיו
כפי שאנחנו יכולים לתאר לעצמנו, ישנם לא מעט עורכי דין שמתמחים בכל מה שקשור לעניינים של ביטוח על פי...
קרא עוד »
פבר 28, 2020