הסכם ממון על ירושה עתידית, איך זה עובד

כדאי מאוד לבני זוג שעומדים לפני נישואין לערוך בניהם הסכם ממון. למרות שקיים חוק שיכול להסדיר את ענייני הממון במקרה של גירושין, כן מומלץ לחתום על הסכם ממון שבו יפורטו כל הנכסים של שני בני הזוג ואופן החלוקה שלהם במקרה שהם ייפרדו.

גם ירושה עתידית או מתנות נכללות בנכסים ששייכים לבני הזוג ולכן חשוב לזכור אותם כאשר עורכים את ההסכם.

למה לחתום על הסכם ממון?

קיים חוק שנקרא "חוק יחסי ממון בין בני זוג", החוק הזה אומר, שבמקרה ובני זוג אינם מעוניינים להיות יותר יחד ורוצים להתגרש, יחולקו הנכסים שלהם באופן מסוים. לשון החוק יבשה מאוד ולכן יש צורך בפנייה לבית משפט או לבית דין רבני על מנת שהשופט או הרב יבצעו את החלוקה הסופית.

לעומת החוק, קיים גם המושג "הסכם ממון" שמשמעו, הסכם חוקי שקיבל אישור ותוקף משפטי. בהסכם יושבים בני הזוג עם עורך דין לענייני משפחה ויחד עורכים רשימה של כל הנכסים שיש ברשותם, איזה נכס שייך למי מבני הזוג ומה יהיה אופן החלוקה בניהם במידה והם ייפרדו.

ירושה עתידית ומתנות

כאשר יש לאחד מבני הזוג צפי לירושה עתידית, אם זה מהוריו לאחר 120 שלהם או מכל אדם אחר שהוא רשום בצוואתו כיורש או שאחד מהם אמור לקבל מתנות מכל סוג שהן, יש לכלול אותם בהסכם.

בעצם, ישנו אזכור בחוק לגבי ירושות עתידיות, שהם למעשה נשארים ברשותו של בן הזוג שקיבל אותם. אך במידה ובני הזוג רוצים להחיל עליהם הסדר אחר כלשהו, הם צריכים לערוך הסכם ממון על ירושה עתידית.

> קראו גם על החשיבות של הסכם ממון לפני החתונה

הסכם ממון על ירושה עתידית

במידה ובני הזוג מעוניינים לשתף את הירושה אחד עם השני, יש צורך להזכיר זאת בהסכם. לדוגמה, כאשר אחד מבני הזוג מקבל דירה בירושה, מוכר אותה ובכסף שקיבל הוא רוכש נכס משותף לשניהם (בתוספת סכום מסוים מבן הזוג), יש להסדיר את חלוקת הנכס בניהם. במיוחד אם מדובר בנכס שמניב תשואה או משתבח עם השנים.

בכל מקרה של עריכת הסכם ממון על ירושה עתידית, מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה לענייני משפחה והסכמי ממון.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

קבלת אזרחות

מהי הדרך לקבלת אזרחות?

מדינת ישראל מאפשרת קבלת אזרחות ישראלית על ידי מגוון רחב של סיבות, אך סיבות החייבות להיות מוכחות בחוק. כל סיבה כשלעצמה מוצדקת והנימוקים הם שלה

קרא עוד»