נפגעי עבירה? כיצד פרקליט לענייני פלילים יסייע לכם

פרקליט לענייני פלילים

מהו תפקידו של פרקליט לענייני פלילים בקידום מיצוי הזכויות של הקורבנות

בסיטואציות בהן קורבנות של עבירה פלילית אינם מצליחים להתמודד עם התחושות הקשות לאחר המקרה שחוו, ישנה חשיבות גבוהה לליווי מקצועי ולהתעקשות על פנייה לגורמים המתאימים, האמונים על אכיפת החוקים. פרקליט לענייני פלילים יכול להוות, כמובן, אוזן קשבת ומקור ביטחון שעליו הקורבן יכול להסתמך ולתת בו את אמונו. אך בהיבט הפרקטי יותר, מדובר באיש מקצוע שתפקידו לסייע בפועל בהובלת תהליך התביעה כנגד העבריינים, החל מתחילת הדרך ואיסוף הנתונים ועד לשלב הסופי של הטלת העונש על הפושעים. במקרים רבים הקורבן נזקק לסיוע הן במהלך שלבי התביעה והן לאחר שהמשפט מסתיים – הבאת הזכויות המגיעות על פי החוק לידיעתו של הקורבן היא חשובה והיא מהווה חלק מהאחריות שעל כתפיי הפרקליט.

אילו זכויות מגיעות לקורבנות של עבירה פלילית?

 

נפגעי עבירה לרוב אינם מודעים לדרכים המגוונות שבהן החוק הישראלי מגן עליהם ומעדיפים, בשל הטראומה שבתוכה הם נמצאים, לוותר כליל על הגשת תביעה. ישנה חשיבות להתמודדות עם המקרה הן בהיבט הפסיכולוגי שלו והן בהיבט החוקי, כאשר תפקידו של עורך דין פלילי הינו, בין היתר, לקדם את מיצוי הזכויות של הקורבן. הנה כמה דוגמאות חשובות של חוקים שמטרתם לסייע לקורבנות של עבירות פליליות:

  1. הזכות הבסיסית לקבל הגנה מפני התוקף – באמצעים כמו אבטחה, ליווי בבית המשפט, צו הרחקה וכן מניעת פרסום שמו של הקורבן ברבים.
  2. הזכות לקבלת עדכונים שוטפים באשר להתקדמות התהליך, לרבות התאריכים שבהם יתקיימו דיונים בבית המשפט, האופן שבו מטופל הפוגע וכמובן עדכונים קריטיים באשר לתיק עצמו – למשל אם המדינה החליטה לסגור את התיק ולשחרר את הפוגע ממעצר.
  3. הבעת עמדה וקבלת אפשרות להתבטאות באשר להליכים המתרחשים במסגרת המשפט, אשר הקורבן אינו מסכים עמם, כגון שחרור ממאסר של התוקף.
  4. הזכות להגיש תביעה כספית כנגד התוקף.

קיימות עוד זכויות רבות אשר יכולות להיטיב משמעותית עם האופן שבו הנפגעים עשויים להתמודד עם הטראומה, כמו גם עם התהליך הלא פשוט שצפוי להתרחש בהמשך הדרך.

האופן שבו פרקליט לענייני פלילים יכול לסייע

אין ספק כי כאשר נפגעי עבירה פלילית ניצבים בפני גורמי החוק, אף שהוא לטובתם – מדובר במעמד קשה ומורכב. עורך דין מתחום הפלילים שמלווה את התיק, אחראי לטיפול בהתנהלות החוקית ומיצוי הזכויות של הקורבן, כמו גם להובלת התביעה המשפטית והכספית כנגד התוקף. מדובר, כמובן, בהליך בירוקרטי שהוא כשלעצמו איננו קל להתמודדות – מתפקידו של עורך הדין לטפל בכל המסמכים, קידום הטיפול, הגשת ערר וכל העניינים הקשורים במשפט, בכדי להביא לידי ביטוי את קולו של הקורבן. בחירה נבונה של בעל מקצוע מתחום המשפט מהווה גורם משמעותי ליכולת של הקורבן להיפתח בפניו, לשתפו בפרטים חשובים וחיוניים לניהול המשפט ולהצלחה וזכייה בתיק.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מה השיקולים בבחירת ביטוח חיים?
ההחלטה הנוגעת לפוליסת ביטוח החיים, היא החלטה כבדת משקל. הרי היא תשפיע לא רק עלינו אלא גם על בני המשפחה...
קרא עוד »
ינו 20, 2020
תאונה בדרך לעבודה – כדאי שתדעו
חוויתם תאונה בדרך לעבודה? כל עובד שיוצא לעבודה צריך להיות מודע לזכויות שיש לו. בין יתר הזכויות יש לו...
קרא עוד »
ינו 28, 2020
בחינת חלופות בבחירת עורך דין תאונות דרכים
בכל הנוגע לבחירת עורך דין תאונות דרכים, המסלול המסורתי אינו תמיד האפשרות היחידה או הטובה ביותר. בחינת...
קרא עוד »
נוב 21, 2023