מה עושים אם אחד מדיירי הבניין מתנגד לפרויקט התחדשות עירונית

הבניין מועמד להתחדשות עירונית? איך להתמודד עם התנגדות של דיירים

בשנתיים האחרונות התרחשה עלייה ניכרת באישורן של תוכניות להתחדשות עירונית, כאשר חלקן כוללות שכונות שיעברו פינוי בינוי וחלקן יבואו לידי ביטוי בבניינים וותיקים, שיעברו תמ"א 38. מדובר ביוזמה שהממשלה מאיצה ומטרתה לאפשר למיזמים שכאלה לתת את המענה לביקוש הגדול לדירות חדשות, בכל רחבי הארץ ובמיוחד באזור המרכז. אף על פי שמדובר באינטרס משותף לכאורה, עבור תושבים המתגוררים בשכונות שאמורות לעבור התחדשות עירונית, עדיין אפשר למצוא דיירים שמתנגדים להתנעת התהליך בבניין הספציפי שבו הם גרים וחשוב להבין איך להתמודד עמם.

מהי התחדשות עירונית וכיצד הפרויקט יבוא לידי ביטוי בבניין שלכם?

פרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי הם שני עמודי התווך של התוכניות להתחדשות עירונית, שמטרתה לשקם שכונות נחשלות ולהקים במקום מבני המגורים הישנים שבהן – בניינים חדשים שערכם יהיה גבוה בהרבה. הרעיון הוא לייצר מבנים חזקים ועמידים, בטיחותיים הרבה יותר ובעלי תשואה גבוהה בשלב המכירה. ליווי של עורך דין מקרקעין הוא הכרחי בכל פרויקט שכזה והוא מהווה דמות משמעותית הן עבור היזם והן עבור הדיירים, השואבים ממנו מידע חשוב בנוגע להליך כולו.

המשמעות בפועל של ביצוע פרויקט תמ"א 38 בבניין, למשל, היא תקופה של כמה חודשים לכל הפחות, במהלכה יתבצעו שיפוצים נרחבים בבניין וסביר להניח שלא יהיה אפשרי להתגורר בו. מבחינת הדיירים ולמרות שהתוצאה הסופית נושאת יתרונות עצומים מבחינתם, בהיבט הכלכלי ובהיבט של איכות החיים – זוהי תקופה לא פשוטה שנדרשות עבורה פתרונות דיור חלופיים, או ירידה משמעותית באיכות החיים לכל אורך הפרויקט עד לסיומו.

למה דיירים עלולים להתנגד להתנעת הפרויקט?,

אי הנוחות ותחושות כמו לחץ וחשש רב מהעתיד, עלולים להוות תמריץ להתנגדות נחרצת של דיירים לקיום הפרויקט בבניין שלהם. על פי רוב, יהיו אלו בעלי דירות וותיקים ומבוגרים, שעבורם מעבר זמני לפתרון דיור חלופי – או מגורים בדירה הקיימת בתנאי הפרויקט, הם בלתי נסבלים.

יתרה מכך, ישנם דיירים המתגוררים בבניינים וביצעו חריגות בנייה שונות לאורך השנים. דיירים כאלה יכולים לדרוש תמורה עבור הוויתור על השבחת הנכס שלהם, גם אם היא אינה חוקית. מבחינתם, לא תהיה הצדקה להתנעת פרויקט שירע את תנאי המחייה שלהם, אם ההתנגדות שיביעו יכולה להביא לביטול הפרויקט ולהמשך המגורים בדירה הישנה, באותם התנאים.

מה אפשר לעשות כדי לקדם את התהליך?

אין צורך של הסכמת הדיירים כולם לקיומו של פרויקט התחדשות עירונית, בכל המקרים. ישנם פרויקטים רבים של פינוי בינוי וכן של תמ"א 38, שיצאו לדרך ובוצעו במלואם ולשם אישורם נדרשו הסכמות מרבית הדיירים – ולא מאה אחוזים מתוכם. אך מעבר לעניין המספרי, כדאי להיעזר בעורך דין שהוא מומחה לנדל"ן ומלווה את הפרויקט, כדי להעביר את האינפורמציה ובכללה את היתרונות הרבים של הפרויקט עבור הדיירים – לכלל הדיירים ובפרט למתנגדים, תוך הדגשת הרווח האישי שכל אחד מהם עתיד ליהנות ממנו.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך